Mentes=egészséges?

Mentes=egészséges? címmel bukkantam egy remek kis cikkre, melynek olvasása közben a következő gondolatok jutottak eszembe.

A kétségbeesés

Biztos, hogy mindannyiunk környezetében napról napra egyre többen jönnek a hírrel és a papírral: regisztrált gluténérzékenység és/vagy laktózérzékenység.

Az első reakciók is valószínűleg hasonlóak: kétségbeesés, döbbenet, az énnemtudokkenyérpéksüteménytejsajttejföltejszínnélkül élni elkeseredett érzése.

A második reakció: felkutatni hasonló helyzetben lévő emberkéket, oldalakat, fórumokat, hogy akkor hogyan tovább.

Szinte mindenhol ugyanaz a megoldási javaslat: kerüljük, hagyjuk el a glutént vagy laktózt tartalmazó ételeket. De mit is jelent ez?

Nem ehetünk kenyeret, kiflit, zsömlét, péksütiket, tésztát, fánkot, palacsintát, tejfölös, tejszínes ételeket (márpedig ezek gyakorlatilag mindenbe kellenek, ugye…), fagyit, sajtot, sajtkrémet stb.tej-, tojás-, cukor- és gluténmentes

Csodálatos, így mindent összevetve nem maradt túl sok minden az eddig fogyasztott ételek és ételkombinációk közül!

A megoldás

Igazából ezek után 2 megoldás létezik:

1. az eddig használt alapanyagokat lecseréljük gluténmentesre és laktózmentesre

2. megismerkedünk más alapanyagokkal, melyek egyáltalán nem tartalmaznak glutént, laktózt

Ha az első variációt választjuk, rá kell jönnünk, hogy ezek a termékek méregdrágák, és ha már nagyon tudatosan át is vizsgáljuk az összetevőket, azt is megállapíthatjuk, hogy nem felelnek meg maradéktalanul az egészséges táplálkozás alapelveinek, pl. van bennük cukor, adalékanyag, ízfokozó, térfogatnövelő stb. (A laktózmentes tejből nem is vonják ki a laktózt, „csak” beleteszik az bontóenzimet. A cikkben erről is olvashatsz.)

Bár a gyártók nagyon igyekeznek, a cikk írója is említi, hogy az elmúlt 1 évben a boltok polcain 25-30%-kal nőtt a gluténmentes ételek eladása, vagy akár megduplázódott a laktózmentes termékek gyártása és forgalma.

Mivel a különböző allergiák, intoleranciák esetében mindig a bélflóra állapotát és az immunrendszer működőképességét kell vizsgálnunk, nézzük csak meg, miért is gyenge mindkettő állapota! Mivel is van túlterhelve?

„Minden olyan helyzet, ami új feladat elé állítja a szervezetet, stresszt jelent a számára.”- mondja Dr. Fajcsák Zsuzsanna táplálkozási szakértő. Ezek lehetnek láthatóak, pl. szavak, kifejezések, magatartás, környezeti hatás, orvosi beavatkozás és lehetnek láthatatlanok, pl. a levegőből, a vízből vagy az ételből származó káros anyagok (baktérium, vírus, mérgező anyagok). Második variáció mindjárt felfedve.

Tanulság előtt személyes tapasztalatok

tej-, gluténmentes
Fotó: Kushi Institute

A válasz annyira közel van hozzánk, hogy talán azért nem látjuk.

Mielőtt azonban megfogalmaznánk a tanulságot, nézzük, mit mondanak azok, akik áttértek a glutén- és/vagy tejmentes étrendre vagy „divatból” (ahogy a cikk írója mondja) vagy szükségből!

„Az evés utáni melegségérzet, hőhullám eltűnt el az életemből a gluténnel együtt, illetve az addig hipphopp fölugró kilók is elmaradtak.” Marika

Kórházban is voltam már csúnya görcsökkel, nem igazán tudták megtalálni az okát. Aztán mióta 100%-ban gluténmentes étrenden vagyok, nincs diszkomfort érzetem, megszűnt a puffadás, normális a székletem, jó a közérzetem, nincs fáradtságérzetem evés után, könnyebbnek érzem magam.” Attila

Olyan ismerősöm is van, aki a gluténmentesnek titulált lisztből készült ételtől véres székletet produkált (később kiderült, hogy meghamisították a lisztet…..).

Több Anyuka ismerősöm elképedve újságolja, hogy mióta leállítottuk a gyereket a tejcsiről, nagyobb betegeskedés nélkül úszták meg a telet. És olyan is van, hogy mióta nincs tej, az allergiagyógyszerre sincs már igazán szükség.

Élvezd a döntés szabadságát!

Boldogságos számomra az összes olyan csúnya gonosz szülő, aki „divatból” hanyagolja vagy kiiktatja gyereke étrendjéből a glutént és/vagy a laktózt. Sőt, szerintem, még mindig csak kevesen látják be a táplálkozás és a gyógyszer nélkül felnőni jelentőségét és működőképességét.

Ha eddig ilyen ételeket ettél, és nem vagy jól, akkor egyél más ételeket, és legyél jól!szusi

Az ideális megoldás fokozatosan a növényi étrend felé tolni az étkezést mind a felnőttek, mind a gyerekek életében.

Vagyis az étrend nagy része teljes gabonákból, bab-, borsó- és lencsefélékből és zöldségekből álljon, melyek szinte 100%-ban glutén-és tejmentesek.

Így nagy esélyünk van arra, hogy szabad életet éljünk, és akár megegyünk néha egy kevés kenyeret vagy tejterméket. Mert tudjuk, hogy utána ügyesen kompenzáljuk, nem érhet minket baj.

Ne várj addig, amíg már késő!!!

Ha már papírod van róla, nem dönthetsz szabadon arról, hogy mikor mit eszel, ma még igen.

Élvezd a döntés szabadságát!

A makrobiotikus ételkombináció mindig mindenkor maximális biztonságot jelent a glutén- és/vagy laktózérzékenységben szenvedőknek és természetesen a megelőzés híveinek is.

Magyarország első vidéki makrobiotikus konyhája szeretettel várja rendelésed: https://tisztan-termeszetes.hu//makrobiotikus-etelrendeles/

Ennek a blogbejegyzésnek a végén pedig találsz néhány mintaétrendet a biztonságos glutén-és/vagy laktózmentes étkezéshez: https://tisztan-termeszetes.hu//baranyhimlo-pedig-durva-oltassatok/

 

Szólj hozzá!