Téli jin-jang

Ilyenkor télen kiterjedő, erősen jin jellegű a környezeti hatás: hideg van, hosszú éjszakák, több sötétség, minden lassabb (kellene, hogy legyen…). Ezért a téli hónapokban jang jellegű étrendre van szükségünk, mely melegítő, összehúzó hatású, életerővel, hővel látja el testünket-lelkünket.

Nézzük, mit tehetünk még magunkért azontúl, hogy behúzódunk a lakásunkba, házunkba, forró italokat iszunk, és melegen öltözködünk!

makrobiotikus zöldségtempúra

Táplálkozzunk melegen!

  • Fogyasszunk fűtő hatású gluténmentes teljes gabonákat: apró vagy közepes szemű barna rizs, köles, hajdina!
  • Együnk több bab-borsó- és lencsefélét: zöld, vörös, barna, fekete lencse már elérhető a bio boltokban is, csicseriborsó és babfélék minden változatban (gyöngy, tarka, pinto, vese, adzuki stb.), tofu (erjesztet szójabab)!
  • A gyökeres zöldségek tökéletes választás ilyenkor, már csak azért is, mert ezek elérhetőek (minő véletlen…): sárgarépa, petrezselyem, paszternák, jégcsapretek, csicsóka, cékla, bojtorjángyökér.
  • A tél elérhető kerek zöldségei: sütőtök, édes káposzta, vörös káposzta, kelkáposzta, kelbimbó, karalábé, vöröshagyma, lila hagyma, fokhagyma, shiitake gomba, csiperkegomba, laskagomba stb.
  • Mindenki kedvenceit nyugodtan fogyasszuk: szezámmag, mandula, tökmag, napraforgómag, dió, földimogyoró, famogyoró, gesztenye, mák.
  • Használjunk természetes ízesítőket: természetes só vagy tengeri só, szójaszósz, miszó paszta, umeboshi paszta (japán sós szilva), helyi zöldfűszerek (pirospaprika, csilipaprika, kakukkfű, rozmaring, tárkony, majoranna, lestyán, torma, mustár, borsikafű), alkalmanként gyömbér, fahéj, szegfűszeg, vanília, szerecsendió, curry, bors.
  • Együnk hosszan savanyított káposztát, hasonló módszerrel eltett más zöldségeket, enyhén sózott fekete retket, lila hagymát, saját készítésű tormakrémet!
  • Csíráztassunk gabonából, hüvelyesekből!
  • Használjunk kicsivel több olajat (hidegen sajtolt) és sót a főzéshez, sütéshez, mint máskor!
  • Vágjuk a zöldségeket nagyobb darabra, hogy több hővel puhuljanak, és hosszan tartó energiát adjanak!
  • Használjunk kuktát a gabonák, a hüvelyesek főzéséhez, készítsünk sütőben ételeket (zöldségeket, fasírtokat, rakott ételeket, almát)!
  • Igyunk tiszta, forró italokat: natúr gyógynövényes tea (csalán, hársfa, csipkebogyó, kakukkfű, citromfű), kukicha tea, természetes édesítőkkel készített forralt bor, forralt frissen préselt almalé, levesek!
  • Mozogjunk télen is! Klassz videók vannak otthoni tornához, edzéshez az interneten, csak válogass kedvedre nyugodtan, és persze csináld!!!

makrobiotikus csicsókapaprikás

És mi van a húsokkal?

Mivel a húsok és húskészítmények fogyasztása kiválóan működik, sőt inkább túlműködik általában, ezért ezzel kapcsolatban csak azt  a jó tanácsot adnám, hogy húsfogyasztásunkat limitáljuk heti 2-3 alkalomra (összesen!!), de ha már csak minden másnap eszünk, az is szuper kezdésnek! Ha tehetjük, inkább zöldségekkel kombináljuk a husit, és ha már a levesben volt hús, akkor a második fogás legyen húsmentes, vagy fordítva!

És mi más lehetséges még?

Ha nem veszed be, hogy a tél a betegeskedésekről, inlfuenzáról, nátháról stb. szól, és még a testedet is megtámogatod természetes táplálkozással, „gyógymódokkal” (gyógynövényes fürdők, ülő-, lábfürdők, illóolajok párologtatása, elegendő alvás, mozgás), akkor ez az évszak is lehet csodálatos számodra.

makrobiotikus meggyes köleskrém

Mert egészségesnek és boldognak lenni természetes! Még télen is!:)

Ha szívesen készítenél magadnak és családodnak tápláló makrobiotikus ételeket? A keresgélés és a gyűjtögetés idejét is megspórolhatod, ha ezt választod: előre összeállított, teljes értékű, makrobiotikus  szezonális étrendi csomagok (akár több mint 60 recepttel) értékes bónuszokkal és bevásárlólistával. Részletekért kattints IDE! Vagy iratkozz föl hírlevelünkre ingyenes makrobiotikus mintaétrendért és makrobiotikus receptekért!

Szólj hozzá!