Hozzátáplálás természetesen

A Táplálkozási Akadémia hírlevelében (8. évfolyam, 9. szám) nagyon érdekes megállapítások vannak az egészség és a magzati kor táplálkozási szokásainak összefüggéseiről:

  • Az élet első 1000 napjának, azaz a várandósság ideje alatt az anyaméh védelmében eltelő időnek és az első két életévnek a körülményei, hosszú távon lehetnek hatással a csecsemők későbbi egészséges növekedésére és a kora gyermekkori fejlődésre, sőt a felnőttkori egészségi állapotra. Ennek ismeretében a táplálás kiemelt jelentőséggel kezelendő már a magzati élet kezdetétől.
  • Egyre gyakoribb probléma a várandósság alatti elhízás (a nők kb. 50%-át érinti)
  • Lehetséges következmények: terhességi magas vérnyomás és fokozatos terhességi mérgezés, terhességi cukorbetegség, császármetszés, trombózis
  • A kövér édesanyák gyermekei 70%-ban kövérek vagy túlsúlyosak lesznek.
  • A fehérje nélkülözhetetlen minden élő szervezetnek, a sejt felépítéséhez és működéséhez alapvető. Ezért csecsemőkorban bőséges fehérjebevitelt szorgalmaznak.
  • Azonban a gyermekkori kövérség kialakulásáért jelentős mértékben a túlzott fehérjebevitel a felelős. Ennek legjobb megelőzési eszköze az anyatejes táplálás.

A cikk már sajnos nem tér ki a hozzátáplálás jelentőségére, ám fontos, hogy lássuk a lényeget! Hiába a professzionális anyatejes táplálás az elején, egy nem túl tudatos hozzátáplálás (melyben igencsak hangsúlyos a fehérjebevitel) gyakorlatilag egy tollvonással alááshatja eddigi kemény erőfeszítéseinket és gondoskodásunkat, meg persze gyermekünk egészségét. Ezért nagyon fontosnak tartom, hogy megismerjük a növényi étrend fehérjéit és elismerjük létjogosultságukat a hozzátáplálásban (is)!

Akkor nézzük röviden, hogyan is néz ki a hozzátáplálás természetesen!

A hozzátáplálás szükségessége a fogak kibújásával és fejlődésével van összefüggésben. A csecsemő ideális tápláléka természetese az anyatej legalább az első 6 hónapig vagy akár tovább is. Ezután már fokozatosan lehet csökkenteni az anyatej mennyiségét és bevezetni a pépes ételeket. A szoptatást akkor érdemes elhagyni, ha már az első zápfogak kibújtak (kb. 1 éves korban). A szilárdabb, darabos ételeket csak ezután adjuk a babánknak és nagyon figyeljünk rá, hogy a mennyiséget is fokozatosan emeljük. Kb. 2 éves korban a szilárd ételek már teljesen felválthatják a pépes ételeket. Kb. 4 éves korában már követheti a gyerkőc a normál étrendet, viszont a sófogyasztással még mindig csínján kell bánni, kb. 7-8 éves kor fölött érheti el a felnőtteknek ajánlott mennyiséget. Ideális esetben 4 éves korig gyermekünk étrendjében a növényi eredetűnek kellene túlsúlyban lennie.árpa

A hántolatlan gabonából készült ételeket kb. 8-12 hónapos korban vezethetjük be. Ez főleg barna rizsből, esetleg kölesből készült puha kása legyen. A gabonát áztassuk be néhány órára, majd kb. 10-szeres mennyiségű vízben főzzük addig, amíg a víz fele el nem fő. Ha hamarabb vezetjük be a gabonapépet, egy szuribacsiban vagy mozsárban törjük még pépesebbé az ételt, hogy könnyebben emészthető legyen. Alkalmanként tehetünk bele minimális rizsszirupot is.

A zöldségeket is csak 6-7 hónapos kor után vezessük be. Kezdjük az édesebb ízű zöldségekkel: sárgarépa, sütőtök, édes burgonya, káposzta, hagyma (fontos, hogy melyik évszakban vagyunk!). A zöldségeket főzzük meg vagy pároljuk, aztán pépesítsük. Kb. 10 hónapos kor után enyhén ízesíthetjük a zöldségeket, ha a gyerek kevésbé eszi.

Levest is csak 6 hónapos kor után adjunk a gyerekeknek. Zöldségekből készítsük, és alaposan pürésítsük, semmiképpen ne adjunk hozzá sót (főleg ha a babának emésztési zavarai lennének vagy zöldes színű a széklete).pirított zöldségek

A hüvelyeseket csak 8-9 hónapos kor után kezdjük bevezetni és csak nagyon kis mennyiségben. Először adzuki babot, lencsét vagy csicseriborsót adjunk kis kombu darabbal, só nélkül főzve és alaposan pürésítve.

Gyümölcsöt csak alkalmanként adjunk és csak 1-1,5 éves kor után, mindig szezonálisakat és kis mennyiségben. Főtt alma vagy almalé pl. láz esetén vagy kiegészítésként gyakorlatilag egész évben adható.

Az innivaló természetesen tiszta víz, bancsaágtea (Kukicha), gabonatea (pirított rizs tea), alkalmanként almalé (frissen facsart) legyen.

A legtökéletesebb táplálékok gyermekeknek (is):zabkása

  • Főtt egész gabonák párolt idényzöldségekkel
  • Sült barna rizsgolyó, köles-, bab-, lencse-, csicseriborsó-, zöldségfasírt
  • Zöldségcsipszek
  • Növényi pástétomok (baból, lencséből, csicseriborsóból tofuból stb.)
  • Teljes őrlésű tönkölytészta vagy durumtészta
  • Kekszek, sütik tej-, tojás- és cukormentesen
  • Gyümölcspudingok, gabonapudingok

“Hozzátáplálás természetesen” bejegyzéshez 1 hozzászólás

  1. Kedves Évi!
    Előszöris borzasztóan örülök annak, hogy végre lehet beszélgetni olyan szakemberekkel, akik magukon és csaladtagjaikon is „tesztelték” már a makrobiotikus étrendet. Én magam kB 5 éve ismertem meg az étrendet, melyet a legtisztább és légegészségesebb étkezésnek tartok. Ezért természetes dolognak tartottam, hogy lányom hozzátáplálását is a makrobiotikus alapelvek szerint kezdem és végzem a mai napig. Be kell valljam, rögös út áll mögöttem, gyanítom, előttem is. Rengeteg segítséget kaptam Évtől és Marikától, ma is őket kérdezem, ha elbizonytaladom.Egyetlen külső (nem családtag) mentális erősítőim ők. Csak röviden, mihez kell erő: nemet mondani a hagyományos étkeztetésre, a konvenkciókra, a „tapasztaltabbaknak”. Mindenki első kérdése: eszik-e a gyerek megfelelő mennyiségű fehérjét hús és tejtermék nélkül? Szóval. Mindenki kétkedve fogadja, hogy a barnarizst, gabonafelek, köles(a maga 7 aminosavakat), és hüvelyesek is tartalmazzák az alapvető aminosavakat. Ezek kombinációja tökéletesen kielégíti a fehérjeszükségletünket. Vagy plusz a virágpor az összes aminosavat tartalmazza, ugye.
    Hiába, ledönthetetlenek a kételyek, melyben a tápláláson túl felmerül az anyaság kérdése is. Jó anyja vagy Te a gyerekednek?
    Az a szomorú, hogy a gyorséttermekbe vitt gyereknél ez fel sem merül…

    Válasz

Szólj hozzá!