Mit egyek reggelire?

Manapság kétféle ember létezik: aki nem reggelizik és aki igen, de nem túl okosan. (Akinek nem inge, ne vegye magára!) Mivel reggelre már (jobb esetben) nem ettél egy ideje, fontos lenne olyan tápláló ételhez juttatnod a szervezetedet, amivel energiát kapsz a napod elkezdéséhez, majd folytatásához.

A mai reggelik

Hús (vagy húskészítmény???), tojás, sajt, tej, tejtermékek, finomított lisztből készült péksütemények, ja, és mindezek előtt kávé. Mindezekkel sikerült magadhoz venni rögtön a nap elején a magas koleszterint, telített zsírokat, rengeteg egyszerű cukrot, mesterséges adalékanyagot tartalmazó ételeket. Egyenes úton vagy a szívinfarktus, szív- és érrendszeri megbetegedések, az elhízás, a daganat felé. A legtöbb állati eredetű étel kemény lerakódásokat okoz a testben, a feldolgozott, finomított cukrokat tartalmazó ételek, a méz, a trópusi gyümölcsök tápértéke rendkívül alacsony, fenéknövesztő ereje óriási. Egy ilyen reggeli után fél órával már azt sem tudod, hogyan tartsd nyitva a szemed, nemhogy a munkára és feladataidra koncentrálj. Úgyhogy jöhet is még egy kávé, vagy egy kis kóla, vagy valami bombajó energiaital. És még kb. 9-10 óra van. Hogy az emberek miért kínozzák magukat? Érthetetlen.

A makrobiotikus reggelik

Koleszterinmentes, telített zsírt alig tartalmaz, nincs benne egyszerű cukor, magas a rost- és összetett szénhidrát tartalma. Vagyis nem nő tőle a feneked, nem álmosít, könnyűnek érzed magad, energikus vagy, „ide nekem az oroszlánt” érzésed van. Nagymamád vagy inkább a dédnagyanyád is ilyet evett, kérdezd csak meg! Forró gabonaétel, rizskása, hajdinakása, puliszka volt a reggeli. A gabonaételek megalapozzák az egész napi stabil mentális és fizikai állapotunkat. Teljes értékű szénhidrát tartalmuk stabilizálja a vércukorszintet, egészséges bélflórát teremt, hogy az immunrendszer tudjon védekezni, dolgozni. S egész nap csak azt érzed, olyan jó a kedved!

Az ideális reggelid

Zabkása (rendszeresen): 1 csésze zabpehelyhet szárazon pirítunk az edényben (néhány percig csak), majd 2-3 csésze vízzel és 1 csipet sóval megfőzzük. Még 5-10 percig állni hagyjuk. Friss (nyáron) vagy aszalt (télen) gyümölcsökkel, Rizssziruppal édesítjük.

Kukoricakása: ½ csésze kukoricadarát 2 és ½ csésze vízzel és ha sósan esszük ½ evőkanál sóval, ha édesen, egy csipet sóval fölforralunk, majd beletesszük a kukoricadarát, és addig főzzük alacsony lángon, amíg egészen sűrű nem lesz. Sósan és édesen is fogyaszthatjuk. Isteni szezámsóval (fent), újhagymával, csírákkal stb. Rizssziruppal és aszalványokkal, friss gyümivel is fincsi.

Barna rizs pirított szezámsóval (rendszeresen): a barna rizst kétszeres vízben áztatjuk, majd egy csipet sóval megfőzzük.

Szezámsó (gomashio): 1 ek. tengeri sót pirítunk szárazon a serpenyőben, majd hozzáadunk 20 ek. szezámmagot. Mikor szép aranybarnák a szemek és isteni illata terjeng a konyhában, készen van. Mozsárban megtörjük egy kicsit. Ebből elég nagy adag lesz, így üvegbe tehetjük, és bármikor előkaphatjuk ízesítésre.

Blansírozhatunk (forró lobogó vízben) vagy párolhatunk hozzá idényzöldségeket, ehetjük csírával, friss vagy szárított fűszernövényekkel.

Teljes őrlésű lisztből készült, élesztő és egyszerű cukor nélküli péksütemény, sütemény (alkalmanként)

Tisztított víz, forró teák, forró levesek, gabonakávé, frissen préselt zöldséglevek és gyümölcslevek (A folyadékpótlás nagyon fontos, kezdd ezzel a napot, így nem lesz gond a napi bevitellel. Ráadásul reggel van a vastagbél biológiai órája, így a megfelelő folyadékbevitellel lelkesen támogatod munkáját. Hidd el, igazán hálás lesz érte!)

Szerintem

Ne ijedj meg, nem vészes! Én is csak pislogtam, mikor elém rakták a reggeli ajánlásokat makrobiotikus módra. Na, ne, hogy ne édeset egyek reggelire, meg hogy barna rizst meg levest???!!! Ekkora hülyeséget! Aztán ahogy teltek a hónapok kipróbáltam egyiket-másikat, és kb. 1 év elteltével azon kaptam magam, hogy többnyire csak sósat kívánok reggelire enni, és hogy alig várom, hogy elkészüljön a miszó leves reggelire. Ma már ébredés után forró kukicha teát iszom, ritkán rizstejes gabonakávét, és legalább 1 liter tiszta vizet. Aztán 9-10 óra körül jöhetnek az előbbi reggeli ötletek aszerint, hogy mikor melyiket kívánom. Ne várd magadtól, hogy egyik napról a másikra készen állj a makrós reggelire. Határozd el, hogy ezen a héten kipróbálsz egyet közülük, aztán a másik héten még egyet. Aztán, amelyik a legjobban ízlett, csináld meg többször is! Hagyd, hogy vezessenek az ösztöneid! Lépésről lépésre.

 

Szólj hozzá!