A belek csodálatos világa és a jó emésztés

„A lakótársam egyszer kijött a konyhába, és megkérdezte: „Giulia, te mégiscsak orvosnak tanulsz – hogyan kakálunk?””

Bocs, de annyira felizgatott ez a téma. Óriási, hogy valaki beszél erről, őszintén, nyiltan és nagyon közérthetően.

Giulia Enders, egy szemtelenül fiatal német kutatóorvos könyvét ajánlom a figyelmedbe, melynek címe Bélügyek.

A szív és az agy nagy tiszteletnek örvendenek. A szív létfontosságúnak számít, mert ő pumpálja a vért a testben, az agyat azért csodálják, mert minden másodpercben bámulatos gondolatmeneteket talál ki. Mindeközben a bél legfeljebb a vécéig jut el, gondolják a legtöbben. Máskülönben csak hanyagul teng-leng a hasunkban, olykor-olykor pukizik egyet. Különleges adottságokat senki sem tételez fel róla. Mondhatni, kissé lebecsüljük őt – pedig valójában nem pusztán lebecsülésről van szó, egyenesen szégyenkezünk a beleink miatt. Gázos belek!
Könyvem ezen a hozzáálláson szeretne egy kicsit változtatni. Mert a bél igenis menő!

És nemcsak menő, hanem egészségünk legfőbb forrása. Ha a bélflóra túlterhelt az immunrendszer sem tud védekezni megfelelően, jönnek hát sorban a problémák. Manapság szinte nincs ember, akinek ne lennének emésztőszervi gondjai: hasmenés, székrekedés, puffadás, sérv, vakbélgyulladás, aranyér, kolitisz, gluténérzékenység. Hogy mik az okok:

  • túlevés
  • nem megfelelő minőségű étel
  • alig rágás
  • rendszertelen étkezés (étkezések közötti nassolás, lefekvés előtti evés)
  • mozgásszegény életmód
  • túlhajszoltság
  • stressz

Hogy mi nincs a mai ételekben, ami a természetes ételekben megvan? Rost. A rostok legjobb forrásai teljes szemes gabonák. A vastagbélben a rostok szivacsként működnek, magukba szívják a vizet, az epesavakat és egyéb salakanyagokat, és eltávolítják őket. Ezenkívül rengeteg baktérium él a bélben, melyek semlegesítik a toxinokat, enzimeket, vitaminokat szintetizálnak.

Majd leestem a székről, amikor megismertem a bélben lévő baktériumokat, és rájöttem, hogy egy külön kis világot képeznek a hasunkban: edzik az immunrendszerünket, ott ülnek, eszik az ennivalónkat, és fontos anyagokat állítanak elő nekünk. Már nemcsak kórokozókat látunk bennük, hanem a jókedv, a remény forrását is.
Teljesen beleszerettem a legutáltabb, legfurcsább küllemű szervbe, és még ma is úgy érzem, minden okom megvan rá.”

A rostok hiánya lassítja a széklet mozgását, és kedvez a rossz bacik szaporodásának. Például a makrobiotikus étrenden élő ember 3-4x is székel egy nap, széklete világos színű, puha és könnyen jön. Minél kevesebb a rost, annál kevesebb a széklet, a vastagbél izmainak nagyobb munkát jelent a kicsi, tömör ürülék tovvábbítása, és amint a nyomás növekszik, a vastagbél falán kis türemkedések keletkeznek. Ezek később be is gyulladhatnak.

Michio Kushi Rákmegelőző és gyógyító diéta című könyvében ír egy orvosnőről, aki megírta, hogy vastagbélrákjából gabona-diétával gyógyította ki magát, mellőzte a húst, a halat, a sajtot, cukrot, az élénkítőket, a fűszereket és a finomított sót. „Jó egészségi állapotunkban a vér és a nyirok enyhén lúgos kémhatású, akárcsak a testünk…Nem sokat ér kivágatni egy darabot a testünkből (műtét) , ha egyszer a zavaró méreg benne van az egész testben. Megfelelő táplálékot kell ennünk a megfelelő arányban, ezáltal megtisztul a véráram és szükségtelenné válik az operáció.„- mondja dr. Maud Tresillian Fere.

Szóval legyen neked is menő beled!

Teendő:

  • rostban gazdag ételek fogyasztása (természetes, növényi étrend)
  • helyes ételkombináció (gabona-hüvelyes zöldség-zöldség), hogy a salakanyag minél hamarabb tudjon távozni
  • rendszeres étkezés, nem össze-vissza evés (reggeli, ebéd és vacsora)
  • megfelelő rágás (egy falatot 30-40x rágj meg!)
  • lefekvés előtt 3 órával együnk utoljára
  • naponta1,5-2 liter tiszta víz fogyasztása
  • rendszeres mozgás (heti 2-3, ami neked a legszimpatikusabb, legtesthezállóbb)

A könyvön kívül hadd ajánljak neked egy olyan speciálisan összeállított étrendet, mely 100%-ban tudja a jó emésztést, kiegyensúlyozott, tápláló és nagyon finom.

Tudom, hogy nincs időd főzni, meg nem is biztos, hogy ismered az összes alapanyagot, de tudd, ezek csak kifogások!!

Ezért én  a reggelitől a vacsoráig összeállítottam az étrendedet és még a bevásárlólistádat is megírtam, hogy neked már csak  beszerzésről és a megvalósításról kelljen gondoskodnod.

Kattints ide a részletekért!

Mert egészségesnek és boldognak lenni természetes!

 

 

Szólj hozzá!