Így újulj meg Te is a természettel!

pitypang,_tavasz

A természetes táplálkozás rendje A februártól húsvétig tartó időszak a természetes táplálkozás rendje szerint a méregtelenítés időszaka, a böjt. Régebben ez annyira természetes volt, mint ahogy ma nem. A nagyböjt kifejezés mára inkább csupán elméletben ismert, a hétköznapokban kevesen gyakorolják. Leginkább komolyabb vallási elköteleződésű egyének, illetve a népi hagyományokhoz szorosabban kötődők, azokat mélyebben ismerők körében …

Olvass tovább

Téli jin-jang

makrovegán

Ilyenkor télen kiterjedő, erősen jin jellegű a környezeti hatás: hideg van, hosszú éjszakák, több sötétség, minden lassabb (kellene, hogy legyen…). Ezért a téli hónapokban jang jellegű étrendre van szükségünk, mely melegítő, összehúzó hatású, életerővel, hővel látja el testünket-lelkünket. Nézzük, mit tehetünk még magunkért azontúl, hogy behúzódunk a lakásunkba, házunkba, forró italokat iszunk, és melegen öltözködünk! …

Olvass tovább

Ezt (t)együk, hogy ne „kapjuk el” a hányás-hasmenés vírust

zsalya

5+1 tipp, hogy a hányás-hasmenés elkerüljön 1. Állj le a tejről, vagy próbáld lecsökkenteni az adagodat vagy gyermekeid adagját! A napi fél literből először legyen csak napi 1 csésze, később pedig heti 2-3 csésze, aztán próbáld ki nélküle! Érezni fogod a különbséget, garantálom! Mit igyál helyette? Natúr gyógynövényes tea (csalán, citromfű, hársfa, menta, csipkebogyó stb.), …

Olvass tovább

Edd magad egészségesre! – 1 hetes őszi kihívás

Természetes ételkészítés - őszi kihívás - alapanyaglista

Természetes ételkészítés? Gyere, csináljuk együtt, csatlakozz 1 hetes őszi kihívásunkhoz! CÉL: csak természetes alapanyagokból, tartósító-, adalékmentesen ételt készíteni (sütni vagy főzni) MIÉRT? Kb. 4-5 percenként halnak meg emberek a világban az ételtől, amit esznek. A halálozási statisztikák élén csak olyan betegségek szerepelnek, melyek összefüggnek az étkezéssel. Az elhízás ma járványszerűen terjed, hazánkban minden 4. felnőtt …

Olvass tovább

„A bárányhimlő pedig durva! Oltassatok!”

Emma

„A bárányhimlő pedig durva! Most már tudjuk! Oltassatok!” Ezeket a szavakat posztolta egy kedves ismerősöm a napokban a népszerű közösségi oldalon. Igen, a képek láttán valóban ez tűnik a legjobb megoldásnak. Szörnyű látvány a gyerkőc teste tele csúnya pöttyökkel, a levertség, az étvágytalanság, a magas láz. Sajnáljuk őt nagyon. És ez így rendben is van, …

Olvass tovább

Faecal microbiota transzplantáció

zöldségtempúra

Ismét a bélflóra szerepéről szervezetünk működésében. A leírtak Dr. Makai Ildikó (infektológus, infekciókontroll orvos) előadásából származnak. Kb. 400-500 fajta hasznos bélbaktérium él testünkben. Számtalan magasabb rendű szervezet él együtt az őket segítő baktériumokkal, vírusokkal, gombákkal. Ezek hasznos munkája és egyensúlya határozza meg a gazdaszervezet életét, túlélését. A normál flórát meghatározó tényezők: egy családon belül hasonló, …

Olvass tovább