Ezt (t)együk, hogy ne „kapjuk el” a hányás-hasmenés vírust

zsalya

5+1 tipp, hogy a hányás-hasmenés elkerüljön 1. Állj le a tejről, vagy próbáld lecsökkenteni az adagodat vagy gyermekeid adagját! A napi fél literből először legyen csak napi 1 csésze, később pedig heti 2-3 csésze, aztán próbáld ki nélküle! Érezni fogod a különbséget, garantálom! Mit igyál helyette? Natúr gyógynövényes tea (csalán, citromfű, hársfa, menta, csipkebogyó stb.), …

Olvass tovább

Rákkeltő a vörös hús?

makrobiotika tofu

Biztosan Te is olvastad vagy hallottad a WHO (Egészségügyi Világszervezet) legfrissebb kutatási eredményeit miszerint már napi 5 dkg feldolgozott húskészítmény fogyasztása 18%-kal növeli a vastag- és végbélrák kialakulásának kockázatát. Sőt, még azt is megállapították, hogy a vörös húsok (sertés, marha, borjú, bárány, birka, kecske) is rákkeltőek lehetnek, ám ennek igazolására még nincs elegendő bizonyíték. A …

Olvass tovább

A belek csodálatos világa és a jó emésztés

jó emésztés, tiszta belek

„A lakótársam egyszer kijött a konyhába, és megkérdezte: „Giulia, te mégiscsak orvosnak tanulsz – hogyan kakálunk?”” Bocs, de annyira felizgatott ez a téma. Óriási, hogy valaki beszél erről, őszintén, nyiltan és nagyon közérthetően. Giulia Enders, egy szemtelenül fiatal német kutatóorvos könyvét ajánlom a figyelmedbe, melynek címe Bélügyek. „A szív és az agy nagy tiszteletnek örvendenek. …

Olvass tovább

Összefoglaló a júliusi anya-gyerek makrobiotikus főzőkurzusról

Makrobiotikus főzőkurzus gyerekekkel 16

Gyerekekkel lenni mindig csodálatos! Én nem győzök betelni az életkedvükkel, az életenergiájukkal, a boldogságukkal. Van mit tanulni tőlük!! Szombat délelőtt is így volt, csillogó gyerekszemek érkeztek anyukájukkal, hogy természetes ételkészítést „tanuljanak”. Igazából nem is tanultunk, hanem hámoztunk, vágtunk, gyúrtunk, kevertünk, terítettünk, ettünk és közben jól éreztük magunkat. Van, aki azért hozta el a gyerekét, mert …

Olvass tovább