Cukormentes házi lekvár recept

Ennyien még sosem akartak szemezni velem! És ráadásul nem egyszerre! Csak álltam, néztem jobbra, néztem balra, mindenütt szenvedélyes, lelkesen vigyorgó „arcocskákat” láttam, melyek hívogatóan csalogattak a közelükbe. Úristen, most melyikhez menjek? – morfondíroztam. Mindegyik olyan jóképű, üde és friss! De miért kell ezeknek mind egyszerre itt lennie?

Nagy vívódásom közepette végül úgy döntöttem, ma csak görögdinnyét és fekete áfonyát veszek, cseresznye, málna és barack úgyis van otthon, a kertben (Anyukáméknál). De most komolyan, Te hogy csinálod, mikor kimész a piacra? Itt a görögdinnye meg a sárga, ott a cseresznye meg a meggy, aztán a sárgabarack, az áfonya, a málna, a ribizlit még nem is említettem. Én meg csak toporgok bénán, melyikből vigyek. Tényleg kicsit igazságtalan az elosztás: 3 hónap alatt kb. húszféle gyümölcs, aztán 6-7 hónapig meg egyféle. Panaszkodásnak vége.

Nézzük, hogyan menthetünk ezekből a fincsi gyümölcsökből későbbre! Többen kérdeztétek, csinálunk-e lekvárt, és ha igen, hogyan. Nos, igen, naná, hogy készítünk lekvárt, természetesen cukor- és tartósítószermentesen. Íme!

Cukormentes házi sárgabarack lekvár

1. A sárgabarackokat megmossuk, és forró vízbe dobáljuk őket néhány percre, így könnyebben le tudjuk húzni a héjukat.

2. Ezután jön a magozás.

3. A legnagyobb lábasunkba dobjuk a barackokat, és alacsony lángon víz és cukor nélkül (!!!) elkezdjük főzni.

4. Miközben tollasozunk a gyerekkel (mindenki helyettesítse be a magáét…), kb. 10 percenként beugrunk  megkavarni rotyogó lekvárunkat.

5. Addig főzzük, míg jó sűrű, levár állagot nem kapunk. Ez azt jelenti, hogy lehet még másnap is folytatjuk a lekvárfőzést (mehet a tollas is…). A cél, a sűrű lekvárállag elérése.

6. A tollasozás mellett persze már elmostuk az üvegeket is, hogy a már kész lekvárt szépen belekanalazzuk. Az üvegek tetejét jó szorosan lezárjuk, és felfordítjuk, hogy megnézzük, nem folyik-e ki belőle a lekvár. Ha igen, akkor még szorosabban rátekerjük az üvegre.

7. Száraz dunsztba tesszük, vagyis egy plédbe csavarjuk az üvegeket, és így hagyjuk őket kihűlni.

8. Kihűlés után mehetnek a polcra. (Ér azért megkóstolni egy üveggel!!!)

Cukormentes házi szilvalekvárcukormentes lekvár

1. A szilvákat megmossuk, majd szépen egyesével kimagozzuk őket. (nem sok idő….)

2. Már mehetnek is a lábasunkba a kimagozott szilvák, természetesen víz és cukor nélkül alacsony fokozaton elkezdjük őket főzni.

3. Először csak akkor kavarjuk meg a szilvákat, ha a bőrük  elkezd zsugorodni!!!!

4. Ezután már rendszeresen kavargatni kell a lekvárt, 10 percenként erre is érdemes ránézni.

5. Akkor van kész, ha már olyan sűrű, hogy a fakanál megáll benne. Igen, jól gondolod, valószínű még másnap is lesz vele dolgod.

6. Ugyanúgy, mint a baracknál, üvegekbe szedjük a lekvárt, rátesszük a tetejüket, majd fölfordítjuk, hogy nem folyik-e ki,végül száraz dunsztba tesszük.

7. Kihűlés után mehetnek ők is a polcra a barackok mellé.

Cukormentes házi meggylekvár

A szilvalekvár mintájára készítjük.

Ez a mi változatunk. Kíváncsian várjuk, Te hogyan készítesz otthon lekvárt cukor és tartósítószer nélkül. Ha nem titkos a recepted, szívesen vesszük, ha megosztod velünk is.

“Cukormentes házi lekvár recept” bejegyzéshez 6 hozzászólás

  1. én mióta kipróbáltam a dzsemfixet, mással nem is készítem a lekvárt, sokkal egyszerűbb, és nekünk finomabb is.

    Válasz
    • Oldalunk elnevezéséhez híven, itt is törekszünk a tiszta és természetes elvének megtartására. Ha így is oké, miért kellene bele bármi más? Érdemes kipróbálni ezeket a natúr ételkészítési módokat, majd rádöbbenni, egek, ez ennyire egyszerű és mégis mekkora!

      Válasz
  2. Sziasztok. Tepsis lekvárt készítek évek óta. Kerámija tepsibe egy kanál ecet majd bele a gyümi. Reggel berakom a sütőbe éskéső du.-án szedem üvegbe. Csak a vége fele keverem már meg.

    Válasz
  3. Így tartósítószer nélkül mennyi ideig állnak el a polcon a lekvárok? Idén kipróbálom így, de bizonytalan vagyok, hogy télre már nem is lesz ehető…

    Válasz
    • Kedves Adrienn! Évről évre teszünk el így lekvárokat. Biztosíthatlak, hogy teljesen rendben lesznek. Arra figyelj, hogy az üvegek jól el legyenek mosva, és a tetőket többször is ellenőrizd, hogy tényleg alaposan rácsavartad. Ha aggódsz, próbálhatod csak néhány üveggel idén, aztán, ha minden ok, akkor mehet nagyobb tételben is.:) Szeretettel: Éva

      Válasz

Szólj hozzá!