Fehérjedús-e a makrobiotikus étrend?

A rövid válasz: Igen, a makrobiotikus étrend fehérjedús. Válasz kifejtve lejjebb.

csicseriborsó_ragu

Ha szóba kerül a fehérjekérdés akár szakemberek, akár nem szakemberek körében, szinte kivétel nélkül ismétlik a jól bevésett és megtanult mondatot, miszerint a megfelelő fehérjét csakis állati eredetűvel lehet bevinni, és itt főleg a húsra gondolnak. Ha szeretnénk megtudni, hogy milyen hosszú távú (legalább 1 év) tapasztalataik vannak a növényi étrenddel kapcsolatban, hamar kiderül, nincsenek tapasztalatok, vagy inkább csak a „nemettemhústvalamennyiideig” dologig jutottak. Tehát vagy nincsenek tapasztalatok, vagy nyilván csak negatívak vannak.

A „normál” táplálkozási szokások következményei az egyre több elhízott, táplálékallergiás, ételérzékeny, bőrproblémás, cukorbeteg, daganatos felnőtt és sajnos gyermek is, csökkentett üzemmód fizikálisan, mentálisan is, mégis nagyon nehezen akar leesni, hogy valamiért nem működik az, ahogy eddig csináltuk. Szerencsére egyre több a tudatos ember, aki már tudja, a saját élete csakis tőle függ, nem a szüleitől, a családjától, a szomszédjától, a barátaitól, az orvosoktól stb. Biztos, hogy elérkezik az idő az életünkben, mikor kell, hogy befelé forduljunk, magunkkal foglalkozzunk, és ennek a csodálatos „munkának” biztos, hogy része lesz a táplálkozási szokások átalakítása, reformálása, és az elmozdulás egyértelműen a növényi étrend felé történik. Mert ösztönösen érezzük, hogy jó, hogy kell nekünk, mert figyel ránk, épít minket, erősebbek vagyunk tőle.

Fehérje a makrobiotikus étrendben

A fehérjék nyilvánvalóan szükségesek, fehérje nélkül nincs növekedés. A fehérjék aminosavakból épülnek föl, a több mint 20-ból körülbelül 10 esszenciális, vagyis nélkülözhetetlen számunkra, és ezeket „kívülről” kell magunkhoz venni. A természet, amiben élünk, tökéletes „alkotás”, miért is gondolnánk azt, hogy a természetes ételek nem tartalmazzák tökéletesen mindezeket az aminosavakat? Az viszont tény, hogy ha pl. makrovegán táplálkozással akarunk hozzájutni ezekhez az aminosavakhoz, mindennap magas fehérje tartalmú ételeket kell fogyasztanunk. Lehetetlen lenne? Dehogyis. A gabona-hüvelyes-zöldség-olajos magvak kombináció a legkomplexebb fehérjebevitelt biztosítja úgy, hogy közben tisztán tartja a bélflórát, fenntartja a szervezet sav-bázis egyensúlyát, nem terheli a vesét, energikusak maradunk tőle. Az állati eredetű fehérjével terhelt étrend magas zsír-, minimális rosttartalmú, fáradt, álmos vagy tőle.

Nézzünk egy példát:

„Normál” étrend 1 főre/fehérjetartalom g-banMakrobiotikus menü/fő/fehérjetartalom g-ban
Húsleves 15 gkelbimbós hajdinaleves 9,5 g
Rántott hús 17 gcsicseriborsó saláta 20 g
Krumplipüré 4 gnapraforgós kölesfasírt 10 g
Sós uborka 1 gsós uborka 1 g
Krémes mézes 11 gdiós almakrém 5 g
Összesen: 48 gÖsszesen: 45,5 g

Forrás: Rodler Imre: Új tápanyagtáblázat és Sebestyén Szilvia: Makrobiotika a 21. században

Tehát, ha racionálisan szemléljük a dolgot is láthatjuk, a növényi fehérje számszerűen sem marad alul az állati eredetűvel szemben. Ha pedig szívesebben hallgatunk a szívünkre, megnyugodhatunk, tökéletes a fehérje mennyisége a növényi, jelen esetben a makrovegán étrendben.

Azok a legmagasabb minőségű táplálkozási proteinek, amelyek emésztésük után a megfelelő típusú és mennyiségű aminosavakat biztosítják új szöveti fehérjéink hatékony szintéziséhez. Tehát a „minőség” valódi jelentése ebben az esetben: a táplálkozási fehérjék azon képessége, hogy megfelelő típusú és mennyiségű aminosavakat szolgáltatnak az új fehérjék előállításához. Kitalálják, hogy melyik táplálék képes a leghatékonyabban építőanyagokat szolgáltatni fehérjéink pótlásához? A válasz: az emberi hús. Ennek fehérjéi pontosan a megfelelő mennyiséget tartalmazzák a kívánt aminosavakból. Ám ameddig nem fogyaszthatjuk el embertársainkat ebédre, meg kell elégednünk a második „legjobb” forrással, azaz a többi állattal…………Ez így szép és jó lenne, hogyha a legnagyobb hatékonyság a legjobb egészséggel párosulna, ez azonban nincs így, éppen ezért a hatékonyság és a minőség kifejezések félrevezetők…………A test növekedésére való koncentráció – mintha ez lenne a jó egészség mutatója – a „legmagasabb” minőségű fehérjék fogyasztására ösztönöz………..Ma már tudjuk, hogy szervezetünk rendkívül összetett anyagcsere-rendszerekkel rendelkezik, így képes naponta fogyasztott növényi fehérjék természetes változatosságából minden egyes esszenciális aminosav előállítására. Nincs szükség a növényi eredetű fehérjék mennyiségének növelésére, vagy az étkezések aprólékos megtervezésére. Sajnálatos módon azonban a fehérjeminőség koncepció továbbra is tartja magát, így nagymértékben elhomályosítja ezeket az információkat.” – olvashatjuk a Kína tanulmányban.

A hunzákhunza_no

Van egy népcsoport, mely Pakisztán ez nagyon nehezen megközelíthető hegyvidéki részén él. Ők a hunzák. A kutatók magas életkorukat és kiváló egészségi állapotukat a természetes táplálkozásnak, a tiszta levegőnek és ivóvíznek, a rengeteg mozgásnak és a hosszú éhezési periódusoknak tulajdonították (éghajlati viszonyok, termés stb.). A rákbetegség náluk ismeretlen. Húst nagyon ritkán esznek, jellemzően zöldséget, gyümölcsöt, bab-borsó-lencseféléket és azok csíráztatott változatait eszik, a hunza kenyér kovásztalan, búzából, árpából, kölesből, hajdinából és friss magvakból készül. Ételeik 80%-át nyersen fogyasztják. Jellgzetes eledelük a kajszibarack, melynek magját is eszik, és kizárólag csak forrásvizet isznak. Amikor elkezdték tanulmányozni életmódjukat, nem volt náluk sem kórház, sem orvos, a nőknél ismeretlen volt a klimax, a férfiak még 90 éves korukban is nemzőképesek voltak, és voltak, akik több mint 100 évig is éltek.

Te

Ha most föllelkesedtél, nyugodtan szerezz be néhány zacskó sárgabarack magot, ám csodát ne várj, csak akkor, ha a hosszú, egészséges hunza életmód többi összetevőjét is magadévá teszed! De ne aggódj, mi pont ebben tudunk neked segíteni, már ami a táplálkozás részét illeti.

Szívesen készítenél magadnak és családodnak tápláló makrobiotikus ételeket? A keresgélés és a gyűjtögetés idejét is megspórolhatod, ha ezt választod: előre összeállított, teljes értékű, makrobiotikus  szezonális étrendi csomagok(akár több mint 60 recepttel) értékes bónuszokkal és bevásárlólistával. Részletekért kattints IDE! Vagy iratkozz föl hírlevelünkre ingyenes makrobiotikus mintaétrendért és makrobiotikus receptekért!

Szólj hozzá!