Lázcsillapítás természetesen

Lázcsillapítás természetesen

Csíllapítsuk? De pontosan hány foktól kell? Egyáltalán kell-e csillapítani? És mégis mivel?

Soksoksok megválaszolatlan és feszítő kérdés (főleg, ha kisgyerekes anyuka vagy…), amiben még az orvosoktól sem kaphatunk egységes állásfoglalást.

A legfontosabb tévhit, hogy a láz nem jó, baj, mumus. Nem!!! A láz jó, kell, segít a testnek a tisztulásban, hurrá, védekezik az immunrendszerünk!

Vagyis ne akarj már keresztbe tenni szegény szervezeted természetes védekezőképességének! A feladat ilyenkor: a fizikai test (is) támogatása, kedves, gyengéd ápolása.

Hogyan?

Folyamatos folyadékpótlástea

  • forró (gyerekeknek meleg) hársfa-, kakukkfű-, bodza-, csalántea, kukicha tea, melybe frissen facsart citromlevet és gyömbérlevet is tehetünk (gyerekeknek tilos gyömbért tenni bele!)
  • shiitake gomba tea: 1 db shiitake gombát tegyél fél liter tisztított vízbe, majd forrás után még főzd 20-25 percig. Ezt is olyan forrón idd, amennyire csak tudod!
  • pirított barna rizs tea: ¼ csésze barna rizst alaposan megmosunk, majd egy serpenyőben szárazon addig pirítjuk, míg aranybarna nem lesz. Kb. 1 liter tisztított vízben főzzük meg a rizst (forrás után még kb. 10 percig), majd szűrjük le, és forrón igyuk meg!
  • forralt almalé: néhány almát lereszelünk, kifacsarjuk a levét, felforraljuk, és amilyen melegen csak tudjuk, megisszuk (felnőttek tehetnek bele frissen facsart gyömbérlevet is)

Hűtőfürdő

  • 35-36 fokos vizet engedjünk a kádba, amibe tegyünk gyógynövényes fürdőessszenciákat (pl. echinacinás, kakukkfüves, borókás), és 20 percig feküdjünk a vízben! Ne engedjünk bele hideg vizet, csak hagyjuk magától hűlni! Ezután feküdjünk be a jó meleg ágyba, jól takarózzunk be! Ideális esetben alaposan kiizzadjuk magunkat, lemegy a lázunk is.
  • A fürdőzés előtt vagy fürdőzések közben hasznos, ha gyógynövényes krémekbe (pl. kakukkfű, levendula, boróka) illóolajat (teafa, levendula, citrom, narancs) csepegtetünk, majd mellkasunkat, hátunkat, talpunkat bekenjük vele. Ez segíti az izzadást.

Könnyű, természetes ételekthyme-700

  • Ha lázas vagy, nem igazán az evés a legfontosabb, és ez így rendben is van. A folyadékpótlás viszont annál inkább fontos, ezért a finom, meleg leves tökéletes ennivaló ilyenkor.
  • Készíts (vagy készíttess…) zöldséglevest csakis idényzöldségekből, tisztított vízzel. Ha bátor vagy, ízesítheted miszó pasztával, ami a legjobb természetes probiotikum a bélflórádnak.
  • A zöldség krémlevesek is jöhetnek bármilyen kombinációban, pl. karfiol-petrezselyem, káposzta-hagyma, répa-hagyma, brokkoli-jégcsapretek stb.
  • A barna rizs szezámsóval is tápláló eledel ilyenkor
  • Ha valami édesre vágysz, és épp van otthon házilag készített cukormentes zabkeksz vagy rizskeksz vagy bármilyen keksz, az rendben van, ha nincs, akkor kihagyhatod
  • Fontos, hogy ne tereljük feleslegesen az egyébként is nagy munkában lévő szervezetünket, ezért a folyamatos folyadékpótlás és a pihenés tökéletes kombináció ilyenkor.
  • Saját tapasztalás, és jó, ha Te is tudod: ha a növényi van túlsúlyban az étrendedben, soha nem fog a lázad 38-nál magasabbra szökni!! (A gyerekedé sem!)

Lelkizésangels-1780532_700

  • Ha akarod tudni, ha nem, mindenképpen volt valami stressz az életedben, ami kibillentett az egyensúlyodból. Vagy egyszerűen csak pihenésre vágytál, és így oldottad meg. Jót tesz ilyenkor, ha előveszel egy papírt, és őszintén átgondolod, mi vagy ki bánt most téged, kivel lehet konfliktusod, és kiírod magadból az érzéseidet. Fontos! Finomkodni nem ér! Ami a szíveden, az a szádon, vagyis a papíron!
  • Talán egy kis figyelemre vágytál, hagyd hát, hogy „kényeztessen” a párod, családod, vagy Te magadat!

Te hogyan csinálod? Ha van valami klassz módszered, oszd meg bátran velünk!

Szólj hozzá!