Méregtelenítés makrobiotikus étrenddel

Ilyenkor tavasszal minden megújul. Testünk-lelkünk igyekszik a hosszú, téli napok után feltöltődést keresni. Vágyunk ki a szabadba, mozogni akarunk, pár kilót leadni, megfiatalodni, önfeledtnek lenni. Többen is úgy döntenek, hogy méregtelenítésbe kezdenek.

De mi is ez a méregtelenítés?

A méregtelenítés az emberi szervezet megtisztítása számára szennyező, káros, ártalmas anyagoktól, gondolatoktól. Létezik a testi méregtelenítés, amikor a májon, vesén, a bélrendszeren, bőrön és tüdőn keresztül gyógynövényekkel, gyógyhatású készítményekkel, táplálékunk gondos megválogatásával, több folyadék fogyasztásával az átlagosnál kicsit intenzívebben juttatjuk ki a salakanyagokat a szervezetünkből. És van a lelki méregtelenítés, amikor a káros, blokkoló gondolatokat tudatosan próbáljuk átalakítani vagy kiűzni a fejünkből. Igazából az egyik következik a másikból. Mindkettő célja: a tehermentesítés, a fel(meg)szabadulás.

Hogyan méregteleníthetünk tehát makrobiotikus étrenddel? Tisztán és természetesen.

Az étrend alapjait Mishio Kushi George Oshawa javaslatai, tanításai alapján dolgozta ki a fokozatosan modernizálódó nyugati világ mérsékelt égövére. Az arány a következő:

40-60% egész, teljes értékű gabona: barna rizs, árpa, köles, búza, kukorica, rozs, zab, hajdina, melyeket mindig főzünk, és többet közülük főzés előtt áztatjuk (barna rizs, árpa).

A finomítatlan, teljes kiőrlésű gabonák tartalmazzák a maghéjat, a csírát és a gabonaszem belső részét, a magbelet is. Magas rosttartalmuknál fogva a béltraktusban egyedülálló módon képesek kipucolni a lerakódott salakanyagokat. A gabona 4-5-ször annyi rostot tartalmaz, mint az azonos mennyiségű zöldség, és 15-20-szor annyit, mint a gyümölcsök. A vastagbélben a rostok szivacsként szívják magukba a vizet, az epesavakat és egyéb salakanyagokat, majd a széklet fő tömegét adva gyorsan eltávolítják őket a szervezetből. A rostok hiánya lassítja a széklet mozgását, és elősegíti a káros baktériumok elszaporodását. Miért fontos ez? Mert a betegség a belekben lakozik. Ha túlterhelt a bélflóra, mindig jelez a szervezet: fejfájás, bőrproblémák, idegesség stb. Szükséges a tisztítás, a bélben a jótékony baktériumok számának növelése. A belek tisztasága ezentúl az immunrendszer kiváló működéséért is felelős. A bélflóra egyensúlyának helyreállítása kötelező tehát, de még ennél is okosabb megoldás a megelőzés.

20-30% zöldségfélék: vízben főve, blansírozva, párolva, pirítva, rántva, savanyítva (gyúrva, préselve)

Elhanyagolható a kalóriatartalmuk, magas élelmi rosttartalmuk elősegíti a megfelelő bélműködést, teltségérzetet biztosít és jótékonyan befolyásolja szervezetünk zsír-és szénhidrát anyagcseréjét. Hasznosak a szervezet sav-bázis egyensúlyának fenntartásában is, magas a víztartalmuk, így kiváló segítői a méregtelenítésnek. A kíméletes ételkészítési eljárások következtében megmaradnak a bennük lévő ásványi anyagok, vitaminok. Tavasszal felhívnám a figyelmet a zöld levelesekre (pitypang, tyúkhúr, csalán) és a friss csírákra.

5-15% bab (vese-, tarka-, fehér gyöngy-, adzuki bab)-, borsó (csicseriborsó, zöldborsó, sárgaborsó)-, lencsefélék (zöld-, vörös-, barna-, fekete), hagyományos szójabab termékek (tofu, tempeh, miszó, szójaszósz, natto)

A zöldségekhez képest magasabb a fehérjetartalmuk, élelmi rosttartalmuk miatt szintén meghatározó szerepük van a méregtelenítésben.

5% levesek: napi 1-2 tányérral zöldségekkel, gabonákkal, babfélékkel készítve, miszóval, szójaszósszal ízesítve

Összegezve: a gabona-zöldség-hüvelyes zöldség kombinációval ideális tápanyag összetételű, könnyebben emészthető, hatékonyan felszívódó és kiváló tisztító hatású ételeket készíthetünk, melyek nemcsak a méregtelenítésben kiválóak, hanem a megfelelő ásványi anyag-, vitamin- és fehérjepótlásban is segítenek. Érdemes naponta fogyasztani, vagy hetente kétszer-háromszor beiktatni étkezésünkbe.

Kiegészítők:

fűszerek, ízesítők
(finomítatlan só, szezámsó, helyi zöldfűszerek, miszó, szójaszósz, gyömbér, vanília, tengeri füvek, algák szárítva, porítva (kombu, wakame, hijiki, arame, agar-agar)

magok és diófélék (szezámmag, szezámkrém, dió, mandula, gesztenye, tökmag, napraforgómag)

olajok (hidegen sajtolt napraforgó, kukorica, szezám, olíva, tökmag, lenmag)

édesítők (rizsszirup, árpa maláta, gyümölcssűrítmények)

gyümölcsök frissen és aszalva
(mindig idénynek megfelelően)

fehér húsú, nem zsíros halak (ponty, csuka, harcsa, keszeg, busa, pisztráng)

Makrobiotikus menü tavasszal

Gyömbéres miszó leves jégcsapretekkel és shiitake gombával
Csicseriborsó ragu, köles pirított szezámmaggal, friss zöld csírákkal sós uborkával
Almapuding

Zöldséges árpaleves
Tofus/babos-savanyú káposztás barna rizs fokhagymás tofu tejföllel
Vaníliás kölespuding aszalt áfonyával

Ha időnként fogyasztod, kúraszerűen, akkor ez egy kiváló böjti étrend. Próbáld ki vele a böjtöt vagy egy évben 2-3-szor 2-3 hónapot, és biztosan érezni fogod áldásos hatásait! Ha így táplálkozol, vagyis naponta makrobiotikus alapanyagokból megfelelő kombinációban készült ételeket eszel, akkor az folyamatos tisztítást jelent a tested-lelked számára. Mi ennek a következménye?

  • életörömmel, energiával teli vagy
  • örömmel és szívből dolgozol
  • jó az emlékezőtehetséged, memóriád
  • tiszták a gondolataid, összeszedett vagy
  • mélyen és nyugodtan alszol, 5-6 órányi alvással is kipihenten, frissen ébredsz
  • türelmes, higgadt vagy (még a gyerekeddel is, és még este is, és még egy fárasztó nap végén is)
  • szeretettel segíted embertársaidat és véded a természetet
  • megérted a tanítást:

Egészségesnek és boldognak lenni természetes.

Tetszett? Oszd meg!

Szólj hozzá!